Zdrowe stopy. Jak dbać i ćwiczyć stopy?
EWA KULA • dawno temu"Pomyśl, jak niezwykłe masz stopy. Są stosunkowo niewielkie, lecz dźwigają cały Twój ciężar. To cud!" - mówiła Martha Graham, tancerka i choreografka, która dobrze wiedziała, że praca stóp jest najważniejsza w jej zawodzie. W latach 70-tych ubiegłego wieku nie przyjmowano do wojska rekrutów z płaskostopiem, bo już wtedy lekarze byli świadomi, że zaburzona funkcja stopy utrudnia chodzenie czy bieganie i może spowolnić każdą armię w marszu czy przeprawie. Dlatego to tak istotne, by dbać o stopy. Ćwiczyć je, masować, pobudzać a wręcz "budzić do życia".
Jak są zbudowane stopy?
Nasze stopy posiadają 26 kości każda, stanowiąc tym samym 1/3 wszystkich kości ludzkiego szkieletu. Taka liczba połączeń jest niezbędna, by mogły one bez ustanku dostosowywać się do zmieniających się warunków i skutecznie przenosić obciążenia całego naszego ciała, gdy jesteśmy w ruchu. To cena za pozycję wyprostowaną i naszą możliwość poruszania się w pionie.
Dodatkowo, oprócz skomplikowanych połączeń więzadłowo-mięśniowych, nasza stopa posiada także trzy ważne dla nas łuki stóp. Tak jak w architekturze, łuki stóp rozkładają równomiernie ciężar, by nie wpływać znacząco np. na nasz kręgosłup.
Co negatywnie wpływa na stopy?
Stopa, jako jedyna część naszego ciała, dotyka i łączy nas z ziemią. Jeśli dopuścimy do tego by stopa stała się "cementowym blokiem", zamkniętym w ciasnych butach, to zacznie sprawiać sporo kłopotów.
Czy wiesz, że już pięciocentymetrowy obcas potrafi przenieść obciążenie na przód stopy o 75 proc.? Skarpetki, ciasne rajstopy osłabiają nasz system mięśniowy i krwionośny na całej linii nóg. W dużej mierze powoduje to przykurczenie górnej części stopy i osłabienie jej podeszwy. W takiej sytuacji, bardziej będzie wykorzystywana praca np. naszych palców stóp. Palce stóp zaczną "łapać podłogę" przy każdym kroku. Jest to prosta droga do schorzenia jakim są "palce młoteczkowate".
Czy masz słabe mięśnie stóp? Jak to sprawdzić? Jeśli Twoja stopa zmienia kształt, gdy siedzisz i gdy stoisz, może to być oznaką słabości mięśni i zaburzonej pracy w tym rejonie. Cierpi na tym cała propriocepcja idąca od nóg. Nasz układ nerwowy jest bardzo czuły w tych właśnie miejscach. Taka nieprawidłowo funkcjonująca stopa będzie dawała mylne sygnały dla naszego ciała i nie dostosuje odpowiednio wewnętrznego napięcia odpowiedzialnego za "odciążanie nas" w ruchu w ciągu dnia.
Niestety, w dzisiejszych czasach praca przy komputerach i ciągłe przesiadywanie z telefonem powoduje niewystarczającą stymulację układu nerwowego w stopach, a zdecydowanie zbyt dużą w naszych dłoniach, kiedy uderzamy ciągle w klawiaturę czy stukamy w ekran tableta.
Ciasne obuwie ogranicza naturalny ruch stóp, co z kolei blokuje układ krwionośny i limfatyczny wędrujący pomiędzy naszymi stopami a narządami wewnętrznymi. Aktywnie pracujące stopy wspomagają pompowanie krwi do serca, a więc wszystko, co ogranicza ruch stóp, wpływa na krążenie i na zdrowie całego naszego organizmu.
Skąd się biorą problemy ze stopami?
Istnieje wiele czynników sprzyjających problemom ze stopami m.in. otyłość czy nadwaga, brak ruchu, źle dobrane obuwie, ciasne skarpetki czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji.
Haluksy
Gdy stopie zabraknie siły i prawidłowo kształtujących się łuków stopy, to pojawią się tak powszechne haluksy. Haluksy nie są sprawą genetyczną. Zwróć uwagę na to, jakiego obuwia używasz i koniecznie odstaw japonki, które mogą problem z haluksami tylko nasilić.
Z haluksami możesz sobie poradzić, używając specjalnych szyn korekcyjnych. Część osób po ich zastosowaniu uwolniła się od bólu stóp występującego w ciągu dnia. Dlatego, warto spróbować i wykorzystać powszechnie dostępne na rynku i niedrogie korekcyjne przybory.
Jakich szyn korekcyjnych na haluksy używać? Dowiesz się tego z poniższego filmu.
Kolana i kręgosłup a stopy
Często też problem samych kolan bierze się "od stóp". Kolano jest jedynie przekaźnikiem pomiędzy ziemią a górną częścią ciała. Bywa i tak, że osoba, która zaczyna dbać o swoje stopy, może skutecznie pozbyć się bólu w kolanach na dobre. Prawidłowo działająca stopa aktywuje w marszu cały łańcuch mięśniowo- powięziowy od samej podeszwy. Takie chodzenie jest dużo bardziej energooszczędne i nie wykorzystuje nadmiernie Twoich mięśni i ich siły. Dzięki czemu w znacznym stopniu chroni cały kręgosłup przed obciążeniami, zwłaszcza jego dolną część, czyli odcinek lędźwiowy naszych pleców.
Refleksologia i masaż stóp
Zajmując się stopami, możemy pozbyć się problemów i bólu z różnych miejsc swojego ciała. Czemu? Tak właśnie działa nasz układ nerwowy i uciski na tak zwane "refleksy", czyli punkty na naszej stopie, odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym naszego organizmu. Dlatego właśnie refleksologia staje się coraz bardziej popularna w świecie medycyny.
Jak wykonać prawidłowy masaż stóp? Jak ćwiczyć stopy? Tego dowiesz się z filmu poniżej.
Zapraszam Cię już teraz na trening stóp.
Zdrowe stopy to zdrowa głowa
Stopa, czyli nasz fundament, wpływa także na ugruntowanie na poziomie psychiki. Stojąc pewnie na swoich stopach, pokazujesz jak zdecydowaną i silną osobą jesteś. Czasami spotykamy kogoś, kto nieświadomie unika kontaktu z ziemią i sprawia wrażenie jakby chodził "na palcach", lub kogoś, kto "ciągnie" nogi za sobą. Sprężysty, pewny krok i wyprostowana sylwetka zawsze będzie wyglądać najlepiej.
Dlatego nie czekaj i ćwicz swoje stopy. Dbaj o ich kondycję, a nie tylko o ich piękny wygląd.
Serdecznie zapraszam Cię na regularne zajęcia na portalu Twój zdrowy kręgosłup, gdzie ćwiczyć możesz nie tylko swoje stopy, ale całe swoje ciało. Czeka tam na Ciebie pełny pakiet bezpiecznych, profesjonalnych i bardzo różnorodnych zajęć "Zdrowy kręgosłup".
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze