Przepuklina pępkowa - bezpieczne ćwiczenia przy przepuklinie pępkowej
EWA KULA • dawno temuCzym jest przepuklina pępkowa? Jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem przepukliny brzusznej w okolicy naszego pępka. Ma ona miejsce, kiedy dochodzi do przemieszczenia się narządów poza jamę ciała, w której powinny się one znajdować.
Często przepuklina pępkowa dotyczy okresu niemowlęcego, ale dotyka również osoby dorosłe — na przykład w okresie ciąży, będąc efektem napierania płodu na ściany brzucha.
Ważne, by zawsze w takiej sytuacji konsultować się z lekarzem prowadzącym, który decydować będzie, o dalszym leczeniu. Istotne, by wyraził on zgodę na twoje samodzielne ćwiczenia, które mogą okazać się pomocne w dochodzeniu, do pełni zdrowia.
Czy mogę ćwiczyć bezpiecznie z przepukliną pępkową?
Lekarz prowadzący na pewno pomoże Ci odpowiednio zrozumieć zasady bezpiecznych ćwiczeń dla twojego ciała. Najważniejsze, by nie doprowadzić do pogłębienia się przepukliny. Warto wybierać aktywność fizyczną, która pozwoli na poprawę obecnego stanu zdrowia, a nie jego pogorszenia. Dlatego: ćwicz mądrze.
W problemie przepukliny brzusznej bardzo istotne jest dbanie o miejsce szczególnie narażone na obciążenie, czyli okolice pępka i całej naszej talii. Ważne również, aby wiedzieć, że prawidłowo dobrany zestaw ćwiczeń może spowodować zmniejszenie się przepuklin i uniknięcie większej ingerencji w nasze ciało, czyli operacji.
W treningu, który ma poprawić naszą kondycję, unikamy ćwiczeń i aktywności, która będzie zwiększała ciśnienie jamy brzusznej. To jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego treningu, o którym trzeba pamiętać.
Zwiększone ciśnienie jamy brzusznej może spowodować pogłębienie się problemu i zwiększenie przepukliny. Dlatego wybieramy rozwiązania bezpieczne i nie obciążające wrażliwych miejsc naszej linii talii.
Jakie ćwiczenia wybrać, by ćwiczyć bezpiecznie z przepukliną pępkową?
Unikaj standardowych “brzuszków”! W pozycji leżącej, unosząc swoją głowę znad maty i wykonując mocny skłon do przodu, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i na całej linii kręgosłupa jest bardzo duży.
Ćwiczenie to odradzane jest nawet w treningu osób zdrowych i bardzo aktywnych, a co dopiero, gdy problemy na linii kręgosłupa już się pojawiły.
Czy to oznacza, że nie potrzebujesz silnych mięśni brzucha? Oczywiście, że nie! Wzmacniaj ciało w sposób bezpieczny i z zachowaniem zasad dla osób z problemem przepukliny. W ćwiczeniach wzmacniających wybieraj neutralne ustawienia linii kręgosłupa i nakładaj na swoje ciało mniejsze obciążenia.
Polecane ćwiczenie zamienne dla tradycyjnych, mocnych “brzuszków” przedstawia poniższe zdjęcie.
Warto zachować jedną stopę opartą na podłodze, by nie nakładać dużych obciążeń na linię talii.
Zachowaj spokojny oddech i nie przesadzaj z liczbą powtórzeń. Pod głowę możesz podłożyć niewielką poduszkę dla odciążenia odcinka szyjnego.
Wykonaj 8–12 powtórzeń, w zależności od twojej kondycji. Taka liczba jest bezpieczna dla twojego zdrowia.
W zachowaniu siły naszego “core” boki talii są tak samo istotne. W ćwiczeniach typu “bend side”, zachowaj wersję, która nie będzie maksymalnie obciążała twojego ciała. Znowu stawiamy na mocniejsze oparcie naszych nóg. Ćwiczenie zamienne pokazuje poniższe zdjęcie.
Pamiętaj, by biodra pozostały na macie. Nie unoś swojego ciała wysoko do góry. Zachowaj kontrolę ruchu i nie próbuj “podrzucać” bioder nad matę. Zachowaj skupienie na spokojnym wdechu nosem i ładnej elongacji boku ciała.
Ćwiczenie wykonaj na obie strony, w liczbie 8 do 10 powtórzeń na każdą z nich.
Całościowo wzmacniając nasze nogi, kręgosłup, mięśnie brzucha i ramiona, wybieramy ćwiczenie, które pozwoli nam bezpiecznie zadbać o całą sylwetkę. Zachowamy dzięki temu otwartą pozycję ciała na co dzień i nie będziemy dodatkowo obciążać okolicy naszego brzucha.
Poniżej zamieściłam zdjęcie, które pokaże ci, jak zamienić popularne ćwiczenie na wersję bezpieczną dla ciebie. Staramy się uzyskać więcej pomocy, z siły naszych nóg, dzięki czemu linia talii pozostaje bezpieczna.
Wykonaj od 8 do 10 powtórzeń, robiąc wydech nosem, gdy unosisz biodra ku górze.
W każdej propozycji mamy jedną podstawową zasadę — chronimy naszą okolicę talii przed gwałtownym ruchem i mocnym obciążeniem. Nadal — w bezpieczeństwie dla naszej sylwetki — wzmacniamy się i stopniowo poprawiamy naszą kondycję.
Jakich ćwiczeń unikać?
W grę wchodzi twoje zdrowie, dlatego unikaj przeciążeń miejsc wrażliwych. Bieg, podskoki, trening siłowy i przenoszenie większych obciążeń, może spowodować zwiększenie się problemu.
Przeskoki, “pajacyki”, skakanka czy podnoszenie sztangi — wszystkie te aktywności powodują bardzo duży wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, na który nie możesz sobie pozwolić.
Wybierz spacer, nordic walking, pływanie i bezpiecznie dobrane zestawy ćwiczeń, typu zdrowy kręgosłup.
Mam nadzieję, że poniższe seminarium pomoże Ci usystematyzować wiedzę na temat bezpiecznych ćwiczeń i da Ci motywację do dbania o siebie.
Na bezpieczne treningi dla zdrowia pleców i nie tylko, zapraszam Cię serdecznie do Internetowego Studia Zdrowego Kręgosłupa - twojzdrowykregoslup.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze