Wdowi garb - przyczyny i sposób działania. Okrągłe plecy - jak działać?
EWA KULA • 11 miesięcy temu • 1 komentarzCzym jest wdowi garb? Okrągłe plecy, często nazywane potocznie wdowim garbem, charakteryzują się przede wszystkim przerostem tkanek na linii klatki piersiowej, w okolicy karku i barków. Osoba, którą dotyka ten problem wygląda na pochyloną, mocno zgarbioną, często też niestety, cierpiącą na dodatkowe dolegliwości związane z posiadaniem "wdowiego garbu".
Przyczyny powstawania okrągłych pleców
Jedną z głównych przyczyn powstawania wdowiego garbu w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim nasz siedzący tryb życia. Wszechobecna praca zdalna, ciągłe przebywanie przy komputerze czy ze zwieszoną głową nad telefonem, powodują coraz więcej zdrowotnych komplikacji. Brak aktywności fizycznej, to kolejny problem, który tylko pogłębia nasze dolegliwości.
Warto też wiedzieć, że przyczyny powstawania okrągłych pleców mogą mieć podłoże emocjonalne. Sama nazwa "wdowi garb" wskazuje na to, jak mocno stan psychiczny wpływa na nasze ciało.
Depresja czy silna trauma mogą spowodować przybranie pozycji obronnej ciała, pochylonej i mocno zamkniętej. Bardzo często osoby cierpiące na osteoporozę mają objawy okrągłych pleców. Oczywiście, słabe kręgi i kruchość kości utrudniają nam utrzymywanie wyprostowanej mocnej pozycji ciała. Często konsekwencją jest coraz bardziej zaokrąglona sylwetka.
Genetyka również ma swoje znaczenie. Niektóre osoby mogą mieć większe predyspozycje do tej choroby. Nie oznacza to wcale, że jesteśmy z góry skazani na nieestetyczny wygląd swojego ciała. Zawsze najważniejsza będzie prewencja i ćwiczenia fizyczne.
Jakie są objawy okrągłych pleców?
Nie chodzi tu tylko o wygląd estetyczny. Osoba, która ma już problem zaokrąglenia w górnej części kręgosłupa, może również odczuwać dolegliwości bólowe, które mogą być powiązane z deformacją w obrębie pleców. Takie osoby skarżą się często, na drętwienie dłoni czy ramion.
Kolejnym problemem jest dotkliwe uczucie sztywności w okolicy karku, łopatek czy szyi. Zwłaszcza o poranku, kiedy nasze ciało, jeszcze nie zdążyło się "rozruszać". Dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, a nawet trudności z oddychaniem.
Bardzo niebezpieczny staje się dla takiej osoby bezdech nocny i kolejne konsekwencje związane ze złym dotlenieniem tkanek.
Jak możesz sobie pomóc?
Zawsze podstawą redukcji i zmniejszenia negatywnych skutków wdowiego garbu będą ćwiczenia korekcyjne i aktywność fizyczna. Ważną rolę odgrywa edukacja połączona z profilaktyką. Pomocne mogą okazać się spotkania z fizjoterapeutą czy terapia manualna.
Sprawdzić się może terapia punktów spustowych oraz dodatkowe rozluźniające masaże . Warto zwrócić uwagę na pozycję swojego ciała podczas snu. W końcu przesypiamy około 1/3 naszego życia.
Upewnij się czy poduszka nie wypycha Twojej głowy do przodu, czy nie jest zbyt wysoka. Leżąc na kanapie, unikaj sytuacji, gdy Twoja głowa jest oparta o oparcie, by nadmiernie nie obciążać odcinka szyjnego kręgosłupa.
Warto działać kompleksowo i wdrożyć jak najwięcej sposobów jednocześnie. Stosuj nowe nawyki konsekwentnie, by przyniosły długotrwały efekt i nie pozwoliły na powrót dolegliwości.
Jakie ćwiczenia wykonywać?
W ćwiczeniach korekcyjnych nacisk stawiamy na górną część ciała, ale warto wprowadzać różnorodną aktywność fizyczną, by wzmacniać całą sylwetkę i zachować siłę kręgosłupa. Do ćwiczeń możemy dodać przybory, typu elastyczna taśma, by zyskać jak najlepsze rezultaty w krótszym czasie.
Dziś wykonamy razem trzy ćwiczenia, które pomogą Ci odzyskać Twoje proste, mocne plecy.
Ćwiczenie nr 1
Pozycja wyjściowa — usiądź prosto na brzegu krzesła. Ustaw taśmę pod stopami. Z wydechem ściągnij łokcie, trzymając neutralne plecy i mocną sylwetkę. Wykonaj 10–12 powtórzeń.
Ćwiczenie nr 2
Pozycja wyjściowa — wyprostuj ramiona do przodu, lekko naciągając taśmę. Z wydechem zegnij szeroko łokcie, nie zaokrąglając pleców. Wykonaj 10- 12 powtórzeń.
Ćwiczenie nr 3
Pozycja wyjściowa — wyprostuj ramiona wzdłuż tułowia, taśmę trzymaj za plecami. Z wydechem mocniej rozciągnij taśmę. Zachowaj nisko barki i poprawne ustawienie łopatek na plecach.
Zapraszam Cię również, do zapoznania się z krótkim seminarium, które podpowie Ci więcej w tym temacie. Dowiesz się z niego, jak prawidłowo ćwiczyć. Jakie jeszcze dodatkowe ćwiczenia możesz zastosować? Jak jeszcze skuteczniej możesz sobie pomóc?
Pamiętaj, że tylko regularna praktyka pozwoli Ci uzyskać trwałe rezultaty. Do swoich nawyków dołącz codzienne ćwiczenia Twój zdrowy kręgosłup, by całe Twoje ciało zyskało moc i siłę. Pełen pakiet bezpiecznych ćwiczeń online odnajdziesz na portalu Twój zdrowy kręgosłup.
Zapraszam Cię serdecznie do wspólnych regularnych ćwiczeń.
Twoja instruktorka,
Ewa Kula
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze