Endoprotezoplastyka biodra - jak bezpiecznie przejść przez proces wymiany stawu biodrowego?
EWA KULA • dawno temuWymiana stawu biodrowego, czyli endoprotezoplastyka biodra, dotyka coraz więcej osób, w coraz młodszym wieku. W tym tekście znajdziecie najważniejsze informacje o wymianie stawu biodrowego, a także o przygotowaniu do tego zabiegu i ćwiczeniach, jakie warto wykonywać.
Medycyna potrafi pomagać nam skuteczniej i w bardziej profesjonalny sposób, dlatego my też nie boimy się nowych rozwiązań. Mając możliwość ulgi w bólu lub poprawy naszego komfortu życia, często decydujemy się na endoprotezoplastykę biodra.
Kiedy zdecydować się na operację?
Decyzja o tak dużej ingerencji w nasze ciało nie jest prosta. Skąd wiemy, że potrzebujemy wymienić staw biodrowy? Czy to mój czas? Co może nas skłonić, do podjęcia tak trudnej decyzji?
Warto się zastanowić, czy ból i brak ruchomości nie ogranicza Cię w codziennym życiu o ponad 50 procent. Czy nadal możesz cieszyć się swoim życiem, każdego dnia? Czy czynności dnia codziennego nie ograniczają Cię do tego stopnia, że musisz liczyć na pomoc osób trzecich?
Wtedy warto się zastanowić, czy operacja i wymiana stawu biodrowego nie przyniosłaby ulgi i zwiększyłaby komfort życia? Spokojnie, oczywiście należy zacząć myśleć o swojej przyszłości, ale warto też dać sobie przynajmniej trzy miesiące, by uchronić się przed najbardziej inwazyjną metodą pomocy, czyli operacją.
Pamiętaj, zawsze pozostawaj pod opieką swojego lekarza, ale zanim nastąpi decyzja o endoprotezoplastyce biodra, można wykorzystać wcześniej wszystkie inne, mniej inwazyjne metody działania.
Jakie metody mogą uchronić Cię przed operacją?
Pomocne okazać się mogą: masaże, rehabilitacja, opieka profesjonalnego fizjoterapeuty, ćwiczenia korekcyjne, ćwiczenia oddechowe i medytacje, akupunktura czy ćwiczenia z doświadczonym instruktorem pilates.
Każda metoda może okazać się dobra dla Ciebie. Dajesz sobie czas i szansę na znalezienie najlepszego sposobu dopasowanego specjalnie do Twoich potrzeb. Często dobrze dobrana rehabilitacja i ćwiczenia ratują nas przed chirurgiczną interwencją w nasze ciało. Warto spróbować i dać sobie tą możliwość. Zainwestuj trzy miesiące, by efekty działań dały znać o sobie.
Jeśli po tak dobrze wykorzystanym czasie problemy nadal nie ustępują, wtedy warto w porozumieniu ze swoim lekarzem zastanowić się, czy operacja nie byłaby najlepszym rozwiązaniem.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na pewno po podjęciu decyzji o planowanym zabiegu Twój lekarz będzie potrzebował szeregu badań, by dokładnie ocenić sytuację Twojego biodra. Tu pojawia się pierwsza wskazówka, na którą warto zwrócić uwagę.
Wyniki badań powinny odzwierciedlać Twoje odczucia. Czy są one adekwatne do tego, jak czujesz swoje biodro i czy potwierdzają one Twoje ograniczenia?
Ból potrafi być bardzo przebiegły, czasami pojawia się w miejscach, w których wcale urazu nie ma. Dlatego tak ważne jest czucie swojego ciała, praca z ciałem, rozmowy z lekarzem i dokładne analizowanie uzyskanych wyników badań.
Podjęta już decyzja nie musi wcale oznaczać Twojej bezczynności. Teraz właśnie jest bardzo dobry moment, by przygotować się do planowanego zabiegu najlepiej, jak tylko się da.
Jak wykorzystać czas przed zabiegiem?
Czas przed zabiegiem wykorzystaj na przygotowania. To czas, który na pewno nie będzie stracony i pomoże Ci bardzo skutecznie oraz w dużo krótszym czasie dojść do pełni sił.
Warto czuć się bezpiecznie. To oznacza dobrą znajomość całego środowiska, w którym planowany jest zabieg. Zapoznaj się z dokonaniami swojego lekarza i personelu medycznego. Dopytuj, jaka strategia leków będzie stosowana w trakcie, ale również i po dokonanej operacji. Czy Twój lekarz jest nastawiony na rehabilitację i bezpieczną fizjoterapię. Jaką liczbę skutecznych operacji biodra już przeprowadził?
Cała zebrana wiedza, ma nie tylko za zadanie „sprawdzić” kompetencje chirurga, ale pozwoli Ci czuć się pewnie. To bardzo ważne, bo takie poczucie bezpieczeństwa może wpływać na Twój proces regeneracji po zabiegu. Wiedząc, że jesteś pod fachową opieką, mogąc polegać na całym personelu i przebywać w bezpiecznym miejscu, będziesz czuć się lepiej, co pomoże ograniczyć twój ból i długą rehabilitację.
Jak przygotować swoje ciało do zabiegu?
Na trzy miesiące przed planowanym zabiegiem warto zadbać o stan swojego biodra. W miarę swoich możliwości wykorzystaj czas przed operacją do wzmocnienia ciała. Regularne, spokojne ćwiczenia mogą przygotować Cię do szybkiej adaptacji w nowej sytuacji i pozwolą na szybsze dojście do pełnej formy.
Jakie ćwiczenia mogą pomóc w przygotowaniu Cię na zabieg?
Już teraz zapraszam Cię na materiał wideo, w którym znajdziesz, kilka przykładowych ćwiczeń. Wykonuj je regularnie, po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. Przygotują one Twoje biodro, ale też całą twoją sylwetkę, do nowej sytuacji po zabiegu.
Wszystkie te zabiegi pomogą Ci nie tylko fizycznie szybko przejść przez cały proces. Uchronić Cię mogą przed silnym odczuwaniem bólu.
Ból jest swego rodzaju interpretacją naszego mózgu. Brak pewności siebie, obawy i lęk przed operacją mogą spowodować nasilenie objawów bólowych i wzmożone cierpienie. Dlatego Twoja praca przed zabiegiem i zdobyta wiedza na temat przebiegu całego procesu może Cię uchronić przed bólem i pomóc Ci w szybkim powrocie do formy.
Dlatego dla własnego komfortu, psychicznego i fizycznego zadbaj o siebie w najlepszy sposób z możliwych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam Cię na materiał wideo i pełne seminarium, które może okazać się pomocne dla każdej osoby z problemami biodra.
Na co dzień zadbaj o siebie i swoje silne biodra w Internetowym Studio Zdrowego Kręgosłupa: Twój zdrowy kręgosłup
Twoja instruktorka
Ewa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze