Jak skutecznie wypoczywać? Pięć sposobów na skuteczną i szybką regenerację
EWA KULA • dawno temuJeśli myślisz, że Twoje życie jest stresujące, chaotyczne i w ciągłym pędzie, to... nie jesteś sama. Zaczynając od stresu w pracy, poprzez obowiązki domowe i rodzinne, nieprzeczytane maile, niepozmywane naczynia. Wszystko się kumuluje, a napięcie jest coraz większe. Presja idealnego życia, smukłego ciała i cudownej, szczęśliwej rodziny narasta. Świat internetu kreuje w dużym stopniu sztuczny i bardzo nierealny obraz.
Próba nadążania za wymaganiami ponad nasze możliwości powoduje poczucie niespełnienia, zaniża naszą samoocenę i pogłębia wzrost niepewności. Zbyt mała dawka snu, brak czasu dla siebie, brak spokoju może powodować tylko nawarstwianie się problemów. Stres staje się coraz bardziej przytłaczający, a to potrafi mieć swoje poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Taka nieustająca sytuacja ciągłej pogoni i czujności, prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: udar, zawał serca, problemy z ciśnieniem, problemy z układem krążenia, wrzody czy migrena. Do tego dochodzi jeszcze obciążenie psychiczne i jego konsekwencje w postaci np. depresji, apatii czy załamania nerwowego.
Żyjemy obecnie w czasach ciągłego pośpiechu i w poczuciu niepewności. Nawiązując do badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 2018 roku, aż pół miliona Brytyjczyków doświadcza każdego roku stresu w pracy, a ¾ z nich, przynajmniej raz do roku doświadcza problemów, z którymi nie umie sobie poradzić.
Wszechogarniające napięcie nie pozwala nam spokojnie spać. Zaczynamy czuć coraz większe zmęczenie. Trzynaście procent wypadków w miejscu pracy ma związek z wyczerpaniem pracowników, którzy potrafią zasypiać w trakcie wykonywania swoich czynności. Wypadkom tym można było zapobiec, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak ważny jest prawidłowy wypoczynek.
Brak snu, brak fazy regeneracji — to zaburza nasze prawidłowe funkcjonowanie i jest ogromnym kosztem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Cierpią nie tylko dorośli. Nakładamy na nasze dzieci coraz więcej obowiązków. Nasze pociechy oprócz swoich codziennych zadań posiadają pozalekcyjne zajęcia sportowe, sesje tańca, dodatkową naukę języków obcych, gry na pianinie itd.
Żyjemy w kulturze, która próbuje zminimalizować sen do granic wytrzymałości. Zaczynamy uznawać sen za pewnego rodzaju “stratę czasu”. To nic bardziej mylnego. Badania nie kłamią i jeśli chcesz pozostać zdrową i silną osobą do końca swoich dni, powinnaś każdej nocy przesypiać średnio 7–8 godzin.
To oznacza, że warto dać sobie czas na odpoczynek, na przerwę, na odreagowanie i oczyszczenie ciała i umysłu z nadmiaru wrażeń i emocji. Dlatego, przerwa, wyciszenie, uspokojenie się czy medytacja to nie tylko luksus. To konieczność, to nasz obowiązek, nasz moment zadbania o siebie samych, by zachować zdrowie i siłę na całe życie.
Próbując robić sobie przerwy, znajdując czas tylko dla siebie, bardzo często zaczynamy czuć się winni. To kolejna przeszkoda na drodze do prawidłowej regeneracji. W końcu, powinniśmy być jak najbardziej produktywni. Chcemy zaspokoić potrzeby naszych dzieci, naszych partnerów, naszych współpracowników czy szefów.
W tym wszystkim wydaje się, nie ma miejsca na odpoczynek. Dlatego warto zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że pozwalając sobie na chwilę nudy, zyskujesz dodatkowy czas. Na pewno wydłużysz swoje życie w zdrowiu i pełni sił. Wzmocnisz swoją pamięć i koncentrację, zaczniesz sprawniej działać w ciągu dnia i dużo szybciej wykonasz swoje obowiązki.
Dlatego nie warto rezygnować z "chwili dla siebie". Taki czas przerwy może przybierać bardzo różną formę i każdy z nas lubi odpoczywać na swój sposób. Warto wybrać taki rodzaj regeneracji, który będzie sprawiał nam najwięcej przyjemności.
Jakie jest TOP 5 dla odpoczynku?
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wyselekcjonowały nasze ulubione pięć sposobów na relaks. Właśnie teraz możesz je poznać.
1. Słuchanie muzyki
Uspokojenie i wyciszenie przynosi nam bardzo często słuchanie wolnej, relaksacyjnej muzyki. Najchętniej wybieramy odgłosy natury, muzykę klasyczną, która pozwala spokojniej i szybciej zasnąć. Jest to najczęściej wybierana przez nas forma odpoczynku i wydaje się przynosi bardzo dobre rezultaty.
2. Chwila w samotności
By zyskać spokojniejszy umysł, warto czasem pobyć samemu. Krótki spacer czy medytacja pozwolą nam lepiej "poczuć siebie", lepiej poznać siebie, mieć dużo lepszy kontakt ze swoimi potrzebami i emocjami.
Taki czas nie ma nic wspólnego z samotnością. Jest to bardziej forma "self care", czyli wyrozumiałości i życzliwości dla swojego ciała i umysłu. Nawet krótkie sesje "samotności" potrafią zniwelować szkodliwe skutki stresu, jaki musimy znosić na co dzień. Dzięki temu odpoczywasz. Ładujesz baterie. Dajesz sobie oddech. Taki czas dla siebie, to oczywiście czas, bez telefonu, bez komputera, bez powiadomień o nowym mailu na Twojej skrzynce pocztowej.
Musisz zapewnić sobie pełen komfort i pewność, że nikt i nic nie będzie Ci przeszkadzać. Zaplanuj spacer, ale w spokojnym parku lub pobliskim lesie. Nie wybieraj do tego centrum handlowego czy robienia zakupów w tym czasie.
3. Spędzanie czasu wśród natury
Spędzanie czasu blisko natury, jak już udowodniono naukowo, pozwala nam powrócić do stanu równowagi. Natura ma to do siebie, że relaksuje nasz układ nerwowy, uspokaja nasz oddech i przywraca nas do stanu równowagi.
W badaniach Uniwersytetu Stanford przy użyciu skanera mózgu mierzono jego aktywność przed i po 90-minutowym spacerze. Wyznaczono dwie grupy. Jedna spacerowała ulicami miasta, a druga została zabrana na łono natury. Okazało się, że tylko u osób spędzających ten czas w naturalnym środowisku spadła aktywność rejonu mózgu odpowiedzialnego za negatywne myślenie. Dzięki temu wiemy, że już mała dawka spaceru w parku może skutecznie podnieść Twoje samopoczucie.
4. Czytanie
Kolejną czynnością przynoszącą odpoczynek jest czytanie. Chętnie ją wybieramy. Osoby, które czytają, mają znacznie wyższą samoocenę i są dużo większymi optymistami.
Czytanie jest relaksujące, ale nie wyłącza Twojego mózgu i myślenia. Poznając nowe słowa, rozszerzasz swój świat i poszerzasz swój światopogląd. Dzięki temu masz większą pewność działania i lepiej podejmujesz decyzje. Może to stać się bardzo pomocne w czasach ciągłego wybierania — począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, aż do wyboru miejsca pracy, gdzie będziesz spędzać większą część swojego dnia.
Taka forma odpoczynku na pewno daje bardzo wiele korzyści, ale pamiętaj, by wybierać takie książki, które naprawdę sprawiają Ci przyjemność.
5. Aktywność fizyczna
Stres to nie tylko nasze emocje, umysł i sprawa naszej głowy. Napięcia kumulują się w całym naszym ciele i w każdej naszej komórce.
Oczywiście, rozmowy z przyjacielem, praca z psychoterapeutą czy coachem może być bardzo pomocna. Nie zmienia to faktu, że w ten sam sposób, warto zadbać o swoje ciało i wydostać ten stres z wnętrza siebie.
Jak? Świadomymi ćwiczeniami, które poruszą Twój oddech i pozwolą uwolnić mięśnie z napięć. Po sesji zdrowego kręgosłupa zyskasz skuteczniejszą pracę całego ciała. Na przykład poprawisz działanie swojego układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za naszą odporność. Usprawnisz komunikację układu nerwowego, a to oznacza dużo szybsze radzenie sobie z każdym stanem zapalnym pojawiającym się w Twoim organizmie.
Dzięki regularnym ćwiczeniom zyskasz spokojniejszy sen i dużo lepsze dotlenienie oraz odżywienie całej swojej sylwetki. Pozwoli Ci to dużo skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi każdy nowy dzień.
Zdecydowanie zbyt mało czasu spędzamy aktywnie, a zbyt dużo czasu siedzimy w bezruchu. Najnowsze badania wykazują, że już siedem tysięcy kroków zrobione każdego dnia, chroni nas przed zachorowaniem od 50 do 70 proc.
Z powodu braku ruchu i pozycji siedzącej szczególnie cierpią nasze plecy. Coraz więcej osób uskarża się na ból kręgosłupa. Dlatego po ciężkim dniu wykorzystaj kilka skutecznych pozycji odciążających zmęczone ciało.
Jakie pozycje ciała odciążą Twój kręgosłup? Pozwolą wyrównać oddech i poczuć ulgę na linii nóg? Poznaj trzy pozycje odciążające plecy:
Propozycja numer 1 - połóż się wygodnie na macie na plecach, podłóż zwinięty koc lub wałek pod kolana, tak by nogi mogły swobodnie opadać i rozluźnić się w pełni. Ramiona ułóż po bokach ciała i skieruj je dłońmi do sufitu.
Propozycja nr 2 - połóż się na wałek od jogi, ale biodra spróbuj pozostawić na macie. Nogi ułóż w pozycję diamentu, a ramiona otwórz po bokach. Pozycja bardzo otwierająca pomoże Ci powrócić do stanu równowagi, na przykład po dniu spędzonym przy biurku z pochyloną głową nad klawiaturą komputera.
Propozycja nr 3 - tym razem połóż się w pozycji leżenia przodem, ale wałek do jogi lub zwinięty koc podłóż pod swoje biodra. Ważne, by w pełni rozluźnić ciało, opuścić głowę na złączone dłonie i pozwolić, by linia kręgosłupa w pełni oddała napięcie. Spokojny oddech pozwoli na subtelny masaż całej Twojej klatki piersiowej.
W każdej z pozycji zatrzymaj się na co najmniej 10–20 oddechów.
By w pełni wydostać cały nadmiar napięcia z ciała, już teraz zapraszam Cię na wyjątkową sesję relaksacyjną dla Twojego kręgosłupa. Krótka przerwa dla Ciebie, wyciszenie umysłu. Totalny chill out kręgosłupa. Taki świadomy trening możesz potraktować jako chwilę dla siebie, medytację, czas w samotności i wyciszenie w jednym. Warto skupiać się na swoim oddechu i czuciu wszelkich sygnałów Twojej sylwetki podczas ćwiczeń. Dzięki temu jeszcze skuteczniej rozluźnisz wszystkie napięte miejsca i poprawisz swoje dotlenienie.
Do sesji tego typu powracaj zawsze, gdy nadmiar stresu jest ponad Twoje możliwości i potrzebujesz się zatrzymać. Najlepsze rezultaty uzyskasz, ćwicząc regularnie przynajmniej 3–4 razy w ciągu każdego tygodnia.
Po więcej sesji dla zdrowych pleców zapraszam Cię do Internetowego Studia Zdrowego Kręgosłupa - twojzdrowykregoslup.pl - by na co dzień dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
A teraz już czas na chill out Twojego kręgosłupa
Twoja instruktorka,
Ewa Kula
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze